Piecki położone wśród malowniczych jezior i ciemnych lasów przeciętych wstęgą rzeki Krutyni zapraszają wszytkich, którzy chcą przebywać wśród nienaruszonej cywilizacją przyrody, pragnących odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku. Historia Piecek sięga XV wieku. Wtedy to w roku 1401 komtur krzyżacki nadał te ziemie Pieciowi z Muszak i Jakuszowi z Radomia. Wieś rozwijała się dość intensywnie. W XVII wieku mieszkało tu kilkaset osób. Mieszkańcy zajmowali się rybactwem i rolnictwem.
Zabytki gminy Piecki są świadkami historii tych ziem.

Młyn wodny w Babiętach powstał w XVII wieku, zaś młyn w Zielonym Lasku pochodzi z XVIII wieku.

Kościół pod wezwaniem św. Józefa pochodzi z lat 1600-1603.

Na terenie gminy znajdują się również zabytkowe domy i zabudowania gospodarcze m.in. drewniany dom w Pieckach oraz leśniczówka Piersławek.

 

W leśniczówce Piersłwek koło Piecek 18 maja 1887 roku urodził się Ernst Wiechert, wybitny pisarz niemiecki, autor powieści, opowiadań i baśni. Wiechert w Piersławku spędził lata dzieciństwa. Pochodził z rodziny, w której mieszały się wpływy kultury niemieckiej, francuskiej i słowiańskiej. w jego twurczości można odnaleźć echa dzieciństwa spędzonego na Mazurach. Powieść "Dzieci Jerominów" to sag o rodzinie mazurskiej z okolic Pisza.

Zbiory ceramiki p. Walentyny Dermackiej z Piecek to unikalna kolekcja sztuki ludowej. Zbiory obejmujące około 1000 eksponatów, gromadzone przez 20 lat wspólnie z córką Marią są bardzo interesujące pod względem etnograficznym. Jest to unikalna kolekcja twórczości ludowej ukazująca życie codzienne wsi.  

Przyroda to największy atut tych ziem. Przez gminę przepływa rzeka Krutynia, popularny szlak kajakowy. Wschodnia część gminy należy do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie gminy znajduje się 28 jezior powyżej 5 ha o łacznej powierzchni ok. 3000 ha. Największe jezioro Mokre ma dlugość 8 km. powierzchnie 850 ha i głębokość do 50 metrów. Występują tu sieja, sielawa, sandacz, węgorz, lin i szczupak. Połowę powierzchni gminy pokrywają lasy we wschodniej części należącego do Puszczy Piskiej , idealne tereny do grzybobrania i polowań.

 

Rezerwaty chronią najcenniejsze przyrodniczo obszary gminy:
  • "Czaplisko" k/Starych Kiełbonek, obejmuje fragment boru sosnowego, miejsce gniazdowania czapli siwej
  • "Krulewska Sosna" k/Rosochy - ponad 200 letni bór sosnowy
  • "Zakręt" k/Rosochy - fragmenty boru mieszanego, z leśnymi, zarastającymi jeziorami i przybrzeżnymi torfowiskami, na jednym z jezior pływające wyspy
  • "Strzałowo" - fragment boru mieszanego
  • "Jezioro Pierwos" - z przyległymi obszarami leśnymi
  • "Krutynia" - odcinek rzeki wraz z jeziorem Krutyńskim